1 КВІТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПТАХІВ

Детальні списки видів птахів території НПП "Пирятинський" були подані у 1929 році. Число видів птахів загалом для Полтавської області становило 322 види. Орнітофауна Полтавщини для кінця 20-х рр. ХХ ст. тут представлена у повному обсязі.

Більш регулярні дослідження фауни (переважно орнітофауни) долини р. Удай розпочались у 90-х рр.

минулого століття В.М. Грищенком, А.В. Подобайлом, Є.Д. Яблоновською-Грищенко та ін. За час трьох експедицій були обстежені ділянки між с. Скибенці і Піски-Удайські Чорнухинського району; від с. Леляки Пирятинського району до с. Духове Лубенського району Полтавської області; долина Удаю від с. Манжосівка, нижче м. Прилуки до гирла річки (Прилуцький, Срібнянський, Варвинський райони Чернігівської області, Пирятинський, Чорнухинський і Лубенський райони Полтавської області.

Дослідження орнітофауни деяких природно-заповідних територій Пирятинського району (ландшафтний заказник "Дейманівський", гідрологічний заказник "Куквинський" і парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва "Березоворудський", які у подальшому включені до складу НПП "Пирятинський") проводилося у кінці 1990-х – на початку 2000-х рр.. М.В. Слюсарем.

Вагомий вклад у вивчення фауни територій НПП "Пирятинський" був зроблений під час експедицій 2005-2013 років співробітниками та студентами кафедр зоології та ботаніки ННЦ "Інститут біології" Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Основними завданнями таких експедицій були дослідження і рекомендації для створення заповідних територій у Пирятинському районі і, як наслідок – утворення національного природного парку "Пирятинський". Протягом 9 експедицій до вивчення фауни даної території долучались фахівці Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України та Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка.

Ґрунтовні дослідження авіфауни власне на території Парку проводились у 2007 – 2014 рр. (Турчик, Казанник, Омельянчук, Чован, Подобайло). Протягом 7 експедицій та кількох виїздів поза літнім періодом у Парку відмічено 157 видів птахів, які належать до 15 рядів.

У 2012 р. та 2013 р. вперше за останні роки були проведені дослідження зимової орнітофауни Парку. Дослідженнями охоплені різноманітні відкриті простори (сільськогосподарські угіддя, луки, перелоги), ділянки мішаного лісу в заплаві р. Удай, побіжно – заплави річки та території сіл і м. Пирятина. Тобто, обліки птахів проводили як на території Парку, так і на прилеглих до нього місцевостях. Під час досліджень було виявлено 50 видів птахів, які належать до 6 рядів. Найбільше видове багатство птахів спостерігали у таких біотопах: ділянки мішаного лісу у заплаві р. Удай, заросла деревно-чагарниковою рослинністю заплава Удаю і прилеглі луки, населені пункти та їх околиці. Місцями концентрації горобцеподібних птахів також слугують деякі сільськогосподарські поля, які восени були не повністю чи не належним чином прибрані й на них залишилися доступні для птахів запаси корму. Відмічено два види птахів, які занесені до Червоної книги України (2009) – орлан-білохвіст і сорокопуд сірий.

Загалом на території Парку зараз зустрічається 161 вид птахів, які належать до 15 рядів: Пеліканоподібні – 1 вид, Лелекоподібні – 7, Гусеподібні – 8, Соколоподібні – 18, Куроподібні – 2, Журавлеподібні – 7, Сивкоподібні – 19, Голубоподібні – 5, Зозулеподібні – 1, Совоподібні – 3, Серпокрильцеподібні – 1, Сиворакшеподібні – 2, Одудоподібні – 1, Дятлоподібні – 7, Горобцеподібні – 79 видів птахів.

 

В.Казанник

1

(Орнітолог Казанник В.)

2

(Плиска біла)

3

(Жовна чорна)

4

(Зимняк)

5

(Лелека білий)

6

(Рибалочка)

7

(Свищ)

8

(Чепури великі)

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

- У природі все розумно продумано і влаштовано, кожен зобов'язаний займатися власним заняттям, і в даній мудрості - найвища справедливість життя. - Артур Конан Дойл

- Немає нічого більш винахідливого, ніж природа. - Цицерон Марк Туллій

 

бесплатные шаблоны joomla тут